Žďár nad Sázavou na mapě - klikněte pro seznam portálů 250 vybraných měst České republiky
Portál Žďár nad Sázavou
Domů - Portál Žďár nad SázavouKontaktyVytisknoutMapa stránek
Hledat
v sekci
HLEDAT
Vítá Vás informační portál města Žďáru nad Sázavou, součást celorepublikového projektu portalymest.cz!

Úvodní stránka > Tipy na výlet > Příroda > Chráněné krajinné oblasti > Národní přírodní rezervace Ransko

Upozornění

Tyto stránky vyžadují povolený JavaScript. Pokud chcete využívat všech možností, které projekt portalymest.cz nabízí, doporučujeme JavaScript zapnout.

Národní přírodní rezervace Ransko

Fotogalerie:
Národní přírodní rezervace Ransko
Národní přírodní rezervace Ransko
Národní přírodní rezervace Ransko
Národní přírodní rezervace Ransko
Národní přírodní rezervace Ransko
Národní přírodní rezervace Ransko

Náhled webové stránky:
Náhled stránky: Národní přírodní rezervace Ransko

Schránka:
Přidej do schránky.

NPR Ransko je lesním komplexem, který se prostírá na ploše 695,4 ha v nadmořské výšce 540 m – 673 m asi 1 km jižně od města Žďírec nad Doubravou. Leží v katastrálních územích Havlíčkova Borová a Staré Ransko. Chráněné území zde bylo vyhlášeno poměrně nedávno, v roce 1997. Předmětem ochrany je rozsáhlý komplex rozmanitých lesních ekosystémů ranského masivu s autochtonními populacemi lesních dřevin a výskytem řady chráněných a ohrožených druhů rostlin a živočichů

Území se nachází na jižním okraji Henzličky, přecházející ve sníženinu Dářské brázdy a výběžek Přibyslavské pahorkatiny. Od kryoplanačně modelovaných mrazových srubů Ranského Babylonu spadají táhlé svahy převážně jižních expozic do údolí Doubravy. Na svazích jsou místy vytvořeny drobné skalní výchozy a rozvlečené balvanité pokryvy, přecházející do plochých terénních sníženin podmáčených četnými vrstevními a suťovými prameny odtékajícími do levostranných přítoků řeky Doubravy. Ranský masiv tvoří v oblasti ojediněle bazické hlubinné vyvřeliny, především olivinická a amfibolicko-pyroxenická gabra, místy se značným sulfidickým zrudněním.

V závislosti na trofických a hydratických podmínkách stanovišť je vytvořen komplex různorodých lesních porostů se zastoupením autochtonních populací lesních dřevin. Z nepůvodních dřevin byl místy vysazen modřín opadavý. Na podmáčených stanovištích trpí nestabilní smrkové části porostů vývraty a značné škody vznikly i okusem, loupáním a ohryzem dřívějšími nadměrnými stavy jelení zvěře. Ve vrcholových partiích se na exponovaných porostních stěnách negativně projevuje vliv imisního znečištění ovzduší, škody větrem a námrazou. Lesní porosty jsou ze zákona zařazeny v kategorii lesa zvláštního určení. Intenzita péče je odstupňována podle jejich skladby a fyzického stavu s tím, že nejcennější části porostů přirozené skladby dřevinných hadcových borů, jedlobučin a jasanových olšin jsou ponechávány bez zásahu.

Území bylo v minulosti ovlivněno těžbou dřeva pro ranské železárny a následným zaváděním smrkového hospodářství, odvodňováním podmáčených stanovišť a používáním těžké mechanizace a velkovýrobních technologií. Vzhledem k sulfidickému zrudnění vyvřelin byly v území prováděny průzkumné vrty, jimiž bylo vymezeno ložisko nebilančních zásob Ni-Cu-Co rud. Důlní těžba Zn-Cu rud byla prováděna mimo rezervaci a v roce 1990 byla ukončena. Nyní jsou zde těžba nerostů, změny vodního režimu, aplikace chemických prostředků a používání intenzivních technologií narušujících přírodní prostředí zakázány. Bližšími ochrannými podmínkami je upraven provoz lesního hospodářství, výkon práva myslivosti a dalších činností dotýkajících se území. Cílem všech těchto opatření je zachování a zlepšení přírodního stavu ojedinělé mozaiky lesního ekosystému ranského masivu, jakož i plné uplatnění ostatních funkcí lesa a ochrana genofondu rostlinstva a živočišstva území národní přírodní rezervace.


Adresa a kontaktní informace:
NÁRODNÍ PŘÍRODNÍ REZERVACE RANSKO
591 02  ŽĎÁR NAD SÁZAVOU 2

telefon:+420 566 653 111
fax:+420 566 653 116

Poznámka:
Adresa tipu na výlet může být pouze orientační.

Adresa na mapě:
GPS: N49°38'6,72"; E15°59'33,72"
Další kategorie, kde se záznam nachází:
Zpráva pro Národní přírodní rezervace Ransko
Vaše jméno:

Váš email:

Váš telefon (+420XXXYYYZZZ):

Zpráva:

Obrázek s 4-místným kódem (pokud je kód nečitelný, můžete ho nekonečně měnit)

4-místný kód z obrázku fialovou barvou:

A co vy na to? Facebook Twitter Google záložka Delicious záložka Linkuj
ID záznamu: 1036

Hledej v okolí

přetažením ikony nastavíte vaši pozici na mapě
přetažením ikony nastavíte velikost okruhu vyhledávání
Hledej v okruhu do vzdálenosti km Nastav

Facebook

Sdílejte

Sdílejte: Portály měst
A co vy na to? Facebook Twitter Google záložka Delicious záložka Linkuj

Sdílejte: Portál Žďár nad Sázavou
A co vy na to? Facebook Twitter Google záložka Delicious záložka Linkuj

Rádi uvítáme

Součást celorepublikového projektu portalymest.cz!
Domů | Kontakty | Novinky | Mapa stránek | Vytisknout | Přidat do oblíbených
Copyright © 2008 - 2018 www.portalymest.cz, všechna práva vyhrazena